Pomôže vám s chudnutím psychológ?

Cheerful Girl In Blue Dress Eating Piece Of Cake
Cheerful girl in blue dress eating piece of cake over black background

Spolupráca s psychológom vám umožní preskúmať skutočné príčiny vašich nadbytočných kilogramov. Nadváha je často symptómom nefunkčných vzorcov správania, ktoré je možné zmeniť.

Trápite sa celé mesiace alebo roky, ale nedarí sa vám schudnúť ? Schudli ste, ale po niekoľkých mesiacoch sa stratené kilogramy pomaly ale isto začínajú vkrádať do vášho života? Alebo ste práve zo skrine vytiahli letné oblečenie a s hrôzou zistíte, že ste cez zimu pribrali 8 kíl a ani ste si to nevšimli… Každý z nás so sklonom k priberaniu, túto cyklicky sa opakujúcu záležitosť už pravdepodobne veľmi dobre pozná.

Woman Feet Standing On Weight Scale On Wooden Background
(c) Freepik

Problémom diétnych programov je, že riešia symptómy (kilogramy navyše) ale neriešia príčinu vašej nadváhy alebo obezity. Pritom jednou z najkľúčovejších predpokladov úspešného plánu chudnutia je zistiť príčinu. Bez toho aby ste vedeli identifikovať prečo priberáte, pravdepodobne všetky vaše snahy vyjdú v konečnom dôsledku nazmar. 

Málokedy je ale poradca schopný sa na váš problém pozrieť komplexne, aby zistil skutočnú príčinu toho prečo sa vám nedarí udržať si štíhlu líniu. Tréner vás bude tlačiť do nadľudských výkonov, výživový poradca do kalorického deficitu, predajca v obchode vám bude ponúkať výživové doplnky a slečna v centre krásy vás svojím dokonalým úsmevom a postavou vo veľkosti 34 zláka na neodolateľnú ponuku vo forme balíka kryolipolýzy. A vy sa o pár mesiacov na to postavíte na váhu a zistíte, že „standing ovation“ sa opäť nekoná, len ste o niekoľko sto euro chudobnejší.

Long Haired Tanned Girl Wearing Denim Shorts And Heeled Sandals Standing On One Leg And Making Selfie With Smile. Full Length Portrait Of Young Woman In Sunglasses Posing On Striped Background..
(c) Freepik

Ako prežiť dobu instagramovú

V dobe instagramovej vizuálnej dokonalosti je veľmi náročné čeliť svojim nedokonalostiam a napríklad akceptovať fakt, že nikdy nebudeme mať také dlhé a štíhle nohy ako Adriana Sklenaříková, ani dokonale ploché brucho alebo bublinový zadok. A s pocitmi menejcennosti a totálneho zlyhania si povieme, kašlem na to a ideme vybrakovať chladničku. Je to príklad tzv. čiernobieleho videnia sveta – „buď alebo“ (buď hladujem a cvičim od rána do večera alebo sa prejedám). Ani jeden extrém samozrejme nie je dobrý. Svoje telo by sme mali prijímať s láskou, ale zároveň si ho ceniť natoľko, že ho nebudeme zaťažovať desiatkami kilogramov navyše.

Je potrebné uvedomiť si, že okrem fyziologických (hormonálne problémy, genetická dispozícia, metabolické ochorenia) nám v schudnutí môžu brániť aj psychologické faktory – naše myšlienky, kognitívne schémy, čiernobiele videnie sveta, negatívne myšlienky, nedostatok kritického myslenia, nevhodne napodmieňované správanie, impulzivita, temperament, nedostatok motivácie, stres, hnev, úzkosť, strach, nespracované traumy alebo emócie. Jedlo tiež funguje ako odmena, ako prostriedok na upokojenie, zlepšenie nálady alebo umocnenie pohody. Každá z týchto príčin sa význame podieľa na našich neúspešných pokusoch chudnúť.

Psychological Consultation
(c) Freepik
Ako vám môže pomôcť psychológ

Spolupráca s psychológom vám dá šancu preskúmať skutočné príčiny vašich kilogramov navyše. Okrem behaviorálnych faktorov s vami preskúma či vaše správanie neindikuje poruchu príjmu potravy a aké sú spúštače nevhodného správania. Prostredníctvom cielených rozhovorov sa pokúsi zistiť, či váš problém nemá hlbšie príčiny, ktoré môžu mať korene ešte v rannom detstve alebo v nejakom traumatickom zážitku. Výstupom takejto diagnostiky je váš individuálny profil, na základe ktorého psychológ spolu s vami vypracuje terapeutický plán špecificky zacielený na vaše individuálne potreby.

Najúčinnejším psychologickým prístupom v manažmente nadváhy je v súčasnosti kognitívno-behaviorálny prístup. ktorý vychádza z teórie, že príčinou obezity je v mnohých prípadoch nevhodné správanie (behavior) a myslenie (cognition), ktoré je naučené a udržiavané vonkajšími a vnútornými faktormi. Tento prístup sa zameriava na dysfunkčné vzorce správania a myslenia a prostredníctvom rôznych techník pomáha klientom toto správanie identifikovať, odnaučiť sa ho a naučiť sa novým, funkčným spôsobom správania, myslenia a riešenia problémov. Program je možné absolvovať  s psychológom individuálne alebo v skupine, kde do výsledného efektu vstupuje skupinová dynamika, ktorá môže veľmi pozitívne ovplyvniť realizované intervencie.

Psychológ vám pomôže odhaliť skryté mechanizmy vášho správania a pomôže vám zmeniť ho tak aby to pre vás bolo prirodzené a udržateľné. 

www.slim-academy.sk

Back to Top