Prepojenie výživy a psychiky v programe SlimAcademy

Daniela Čemická je novou riaditeľkou programu SlimAcademy a okrem tém týkajúcich sa obezity a porúch príjmu potravy sa venuje novému interdisciplinárnemu odboru – nutričnej psychológii. O tom ako súvisí výživa s našim psychickým zdravím, fungovaním mozgu, kognitívnymi schopnosťami a emocionálnymi stavmi sa môžete dozvedieť viac v nasledujúcom rozhovore.

Vyštudovali ste odbor vedecká výživa, čo všetko tento odbor pokrýva? V akých sférach sa v ňom môže človek uplatniť?
Odbor vedecká výživa ľudí pokrýva širokú škálu tém a poznatkov, ktoré zahŕňajú biochemické procesy v tele, vplyv živín na zdravie, preventívne opatrenia proti ochoreniam, hodnotenie nutričných potrieb rôznych skupín populácie a poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu. Študenti sa vzdelávajú o nutrientoch, potravinových zdrojoch a ich úlohe, potravinovej bezpečnosti a význame výživy pre naše zdravie. Absolventi dokážu analyzovať nutričnú anamnézu, hodnotiť výživový stav klienta a navrhovať nutričné plány prispôsobené individuálnym potrebám. Majú schopnosť zabezpečiť nutričnú starostlivosť s ohľadom na špecifické potreby klienta. Uplatnenie nachádzajú ako poradcovia v zdravotníctve, výskume, potravinárskom priemysle, alebo ako špecialisti pre výživu športovcov a rôznych populačných skupín.

Ako ste sa dostali k štúdiu psychológie, čo Vás k tomu motivovalo?
O psychológiu som sa zaujímala vždy, v širšom kontexte. Rada sa vzdelávam, považujem za dôležité mať vo svojom živote nové podnety, získavať nové poznatky. Svoju kariérnu prestávku som preto videla ako vhodnú príležitosť študovať psychológiu podrobnejšie a hodnotím to ako veľmi dobré rozhodnutie.  Štúdium psychológie dáva základy pre hlbšie pochopenie ľudského správania, emócií, myslenia a medziľudských vzťahov. Psychológia nás učí nielen analyzovať problémy a riešiť ich, ale aj rozvíjať empatiu, rešpekt k rôznorodosti a porozumenie pre individuálne odlišnosti. Vďaka sústavnému vzdelávaniu v psychológii získavam cenné poznatky, ktoré sú užitočné nielen v mojom profesionálnom živote, ale aj v každodenných situáciách. 

Čo je to nutričná psychológia, o akú psychologickú disciplínu ide?
Nutričná psychológia je nový interdisciplinárny odbor, ktorý skúma prepojenie medzi stravou a psychologickými, behaviorálnymi, kognitívnymi, senzoricko-percepčnými, sociálnymi a neurovývinovými procesmi. Integruje poznatky z psychológie, behaviorálnych a sociálnych vied, výživy, neurovedy, biochémie, fyziológie a psychiatrie. Zameriava sa teda na pochopenie, ako strava ovplyvňuje všetky aspekty psychologického fungovania, vrátane toho, ako myslíme, cítime, konáme, vnímame a prežívame svet okolo nás a zároveň skúma psychologické aspekty, ktoré ovplyvňujú naše stravovacie návyky a preferencie.

Ako uplatňujete tieto poznatky v praxi?         
Spojenie poznatkov z oblasti výživy a psychológie mi umožňuje poskytovať klientom komplexné poradenstvo. Môžem im pomôcť nielen s posúdením nutričnej zložky v ich stravovaní a s výberom vhodnej stravy, ale aj s riešením emocionálnych a behaviorálnych aspektov, ktoré ovplyvňujú ich stravovacie návyky. V praxi to znamená, že klientom ponúkam individuálny a celostný prístup k ich zdraviu, pričom v odôvodnených prípadoch je dôležité rozpoznať, kedy je potrebná spolupráca aj s inými odborníkmi z oblasti medicíny alebo psychoterapeutmi. 

Ste novou riaditeľkou programu SlimAcademy, ako vidíte ďalšie smerovanie a rozvoj tohto programu? Čo nové by ste možno chceli doň priniesť a čo zmeniť?
Osobne sa stotožňujem s tým ako v programe SlimAcademy pristupujeme k riešeniu problémov klientov s nadváhou a obezitou. Pátrame po príčinách, hľadáme spoločne s klientom riešenia pre jeho individuálne potreby a snažíme sa o integratívny pohľad na toto ochorenie. Nehľadáme skratky, ktoré majú často len dočasný efekt. Vychádzame z najnovších vedeckých poznatkov a výskumných zistení týkajúcich sa terapie nadváhy a obezity. Tento prístup považujem za dôležité rozvíjať a sprístupniť ho klientom, ktorí v tomto smere hľadajú pomoc. Plánujem SlimAcademy rozšíriť o skupinové programy pre klientov a online podporu pre lepšiu dostupnosť našich služieb. Čo môžem priniesť z mojej expertízy je prehĺbenie dôrazu na prepojenie výživy a mentálneho zdravia.

Čo je princípom KBT prístupu v manažmente nadváhy a obezity, ktorý sa v programe SlimAcademy využíva?
Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) je jeden z psychoterapeutických prístupov, ktorý sa využíva aj v manažmente nadváhy a obezity. Zameriava sa na zmenu myslenia a správania, ktoré vedú k nezdravým stravovacím návykom. Terapia pomáha klientom identifikovať a upraviť negatívne vzorce myslenia a vytvárať nové stratégie pre zvládanie napríklad emocionálneho jedenia. Príčiny nadváhy a obezity môžu mať niekedy hlbšie korene a súvisieť aj s psychologickými faktormi ako sú emócie, stres, konflikty, traumy, frustrácie a podobne.

Čo podľa Vás na Slovensku chýba v oblasti nutričného poradenstva?
Príčiny nutričných a stravovacích problémov klientov môžu byť rozličné. Okrem vylúčenia iných zdravotných problémov, to môžu byť diétne chyby, nevhodné stravovacie návyky, ale aj už spomínané iné psychologické faktory, prítomná porucha príjmu potravy alebo manipulácia s jedlom pre prítomnosť iného psychického ochorenia. Na Slovensku potrebujeme rozvíjať multidisciplinárny a komplexný prístup ku klientovi, ktorý by zahŕňal aj psychologickú podporu pri riešení problémov s výživou a stravovacími návykmi. Klienti potrebujú porozumieť tomu, že zmena stravovania je aj o mentálnom nastavení a podpore. Sú však odborníci, ktorí už tento prístup svojim klientom vo svojich poradniach, či ambulanciách prinášajú a spoločným cieľom by malo byť ho rozširovať ďalej. 

Okrem toho vidím priestor najmä v systémovom vzdelávaní a podpore detí na školách. Vplyvom obezitogénneho prostredia, v ktorom žijeme, naďalej stúpa výskyt obezity v detskej a dospievajúcej populácii a zároveň vidíme v mladej generácii nárast vo výskyte porúch príjmu potravy. Je skvelé, že už aj  aj na Slovensku existujú iniciatívy, ktoré pracujú s edukáciou detí, dospievajúcich, rodičov, spolupracujú so školskými zariadeniami, ale aj s poskytovateľmi školskej stravy. Nedá sa na tomto priestore spomenúť všetky, ale ich snahu a aktivity je potrebné vyzdvihnúť a oceniť. 

Sú ľudia ochotní vyhľadať nutričného poradcu, alebo skôr nie?
Na Slovensku sa záujem o služby nutričných poradcov zvyšuje. Tento trend je podporený rastúcim povedomím o dôležitosti zdravej stravy a jej vplyve na celkové zdravie. Napriek tomu však stále existuje časť populácie, ktorá váha osloviť nutričného poradcu. Ja osobne vnímam aj pretlak a často protichodnosť informácií súvisiacich so stravovaním a výživou, rôznymi stravovacími režimami a ľudia sa môžu v týchto informáciách strácať, prípadne vydať nesprávnym smerom. Je dôležité podporiť ich v chápaní výhod spolupráce s kvalifikovanými odborníkmi na výživu a zdôrazňovať ich úlohu v prevencii a liečbe rôznych zdravotných problémov.

woman inserting fork ice cream sandwich plate table

Máte pocit, že mnohokrát sú chyby v stravovaní zakotvené v detstve, alebo ich človek nadobudne až neskôr počas dospievania?
Často sa chyby v stravovaní formujú už v detstve, keď sa vytvárajú prvé stravovacie návyky pod vplyvom rodiny, kultúry a prostredia, ktoré dieťa obklopuje. Výskum ukazuje, že deti, ktoré vyrastajú v prostredí, kde je kladený dôraz na pravidelné stravovanie a zdravé voľby, majú tendenciu udržať si tieto návyky aj v dospelosti. Naopak, ak sú vystavené nevyváženým stravovacím návykom, tieto sa môžu stať pevnou súčasťou ich životného štýlu. 

Dospievanie je citlivé obdobie, počas ktorého dochádza k mnohým psychologickým, fyziologickým a sociálnym zmenám. Práve v tomto čase môžu rôzne vplyvy – od rovesníkov, médií až po stres z očakávaní okolia – významne ovplyvniť alebo prehĺbiť stravovacie vzorce, často nevhodným spôsobom. Podľa odborníkov má veľký vplyv na stravovacie správanie sebapoňatie a vzťah k vlastnému telu, ktorý sa v dospievaní formuje a môže vyvolávať tendencie k emocionálnemu jedeniu, prejedaniu alebo extrémnym diétam. Dôležité je teda už v detstve budovať pevné, zdravé základy stravovania a podporovať pozitívny vzťah nielen k jedlu, ale predovšetkým k sebe samému.

daniela cemicka mph

Daniela vyštudovala psychológiu a vedeckú výživu. Do svojej praxe prináša viac ako desaťročné skúsenosti s vedením tímov a riadením iniciatív v oblasti zdravotníctva, verejného zdravia a marketingu.

V súčasnosti sa venuje novému interdisciplinárnemu odboru – nutričnej psychológii, ktorá skúma vzťah medzi výživou a psychickým zdravím. Zameriava sa na to, ako výživa ovplyvňuje fungovanie mozgu, emocionálne stavy a mentálne zdravie, a tiež na to, ako psychologické faktory môžu vplývať na naše stravovacie návyky. Okrem tém týkajúcich sa obezity a porúch príjmu potravy sa venuje aj vzdelávaniu v oblasti traumy.

V rámci pôsobenia v programe SlimACADEMY využíva svoje skúsenosti a odborné znalosti na edukáciu klientov, podporu pozitívnych zdravotných výsledkov a nachádzanie udržateľných riešení v oblasti ich zdravia.

Autor: interview spracovala Simona Tichá

Back to Top