Chudnutie s Marie Kondo

I Yunmai 5jctamjz21a Unsplash

Cielená redukcia hmotnosti je proces, v ktorom hrá kľúčovú úlohu náš mozog, myslenie, percepcia a správanie. Tvrdenie, že „chudnutie sa začína v hlave” nie je klišé ani trendy výmysel ale empiricky podporená skutočnosť. Do tohto procesu vstupuje naša motivácia, kognície, mentálne procesy, temperament, správanie a rutiny.

Jedným z najnovšie skúmaných aspektov nášho vzťahu k jedlu a alimentárnemu správaniu je psychológia nášho životného priestoru.

Pexels Andrew Wilus 5516715

Kúzelné upratovanie

Marie Kondo vo svojej knihe “Kúzelné upratovanie”, ktorá sa stala svetovým bestsellerom, prináša tipy ako usporiadať svoju kuchyňu tak, aby ste podporili svoje zdravšie stravovacie návyky. Priestor, v ktorom žijeme, pokiaľ je správne usporiadaný a harmonický, do veľkej miery ovplyvňuje aj našu psychiku a duševnú pohodu, znižuje napätie a stres. Odmenou za upratanú kuchyňu a usporiadanú špajzu môže byť dokonca splnenie vašich predsavzatí a zbavenie sa prebytočným kilogramov.

Znie to neuveritelne?

V štúdii publikovanej v časopise Environment and Behavior vedci (Vartanian, Kernan & Wansink, 2016) sledovali, ako a čo zjedia ženy potom, ako vstúpia do kuchyne. Experimentátori rozdelili ženy na dve skupiny – v prvej boli ženy, ktoré vstúpili do usporiadanej kuchyne a v druhej vstúpili do neusporiadanej. 

Výsledky experimentu ukázali, že ak vstupujete do usporiadanej a čistej kuchyne, je zdravšie aj vaše stravovanie. Naopak kuchyňa plná chaosu sa odrazí aj na vašej strave a miere prežívaného stresu. Ak ste vystavení senzorickému “overloadu” je väčšia pravdepodobnosť, že do seba začnete impulzívne a nekontrolovane hádzať čokoľvek vám príde pod ruku.

Experiment tiež priniesol veľmi zaujímavé zistenie – participantky v podmienkach neusporiadanej kuchyne skonzumovali 3 násobné množstvo kalórií (108 kalórií) v porovnaní s participantkami v podmienkach usporiadanej kuchyne (38 kalórií). Ešte zaujímavejšie je zistenie, že neusporiadaná kuchyňa ovplyvnila najmä konzumáciu sladkých cookie koláčikov – toto zistenie je v súlade s predchádzajúcimi výskumami, ktoré odhalili, že ženy v stresovej situácií preferujú konzumáciu sladkostí (Grunberg & Straub, 1992; Kandiah et al., 2006).

Chaotické životné prostredie teda môže zvýšiť našu vulnerabilitu smerom k nesprávnym rozhodnutiam týkajúcich sa príjmu potravy.

Kitchen

Ako usporiadať priestor tak, aby vám pomohol schudnúť?

1. Upracte si v špajzi

Vyberte všetky potraviny a vyselektujte tie, ktoré vášmu zdraviu neprepospievajú, a ponechajte si tie, ktoré Vám pomožu s chudnutím

2. Odložte veci z kuchynskej linky

Jedným z najlepších spôsobov, ako si ustrážiť príjem kalórií, je mať prázdnu kuchynskú linku. Naozaj prázdnu. Štúdia realizovaná na Cornell University v roku 2015 zistila, že ľudia, ktorí majú na kuchynských linkách vystavené potraviny, najmä tie nezdravé, vážia podstatne viac ako tí, ktorí majú na linke položené len ovocie – aj tu sa potvrdzuje staré známe príslovie “čo oči nevidia, po tom srdce nebaží”. 

3. Upracte si v chladničke

Zopakujte ten istý postup ako v prvom bode, ponechajte si len potraviny, ktoré Vám pomôžu pri nastavení zdravších stravovacích návykov.

4. Nákupný zoznam

Impulzívnemu a emocionálnemu nakupovaniu sa ľahko vyhnete ak si dopredu starostlivo premyslíte čo budete jesť a variť, potom si pripravte zoznam, ten následne skontrolujte a uistite sa, že na ňom nečíhajú žiadne nástrahy. V obchode sa potom držte striktne tohto zoznamu a na regály s potravinami, ktoré nie sú na zozname sa ani nepozerajte, môžete ich bez výčitiek svedomia rovno obísť.

Zoznam

5. Spravte si z jedla rituál

Našu spokojnosť z jedla a pocit sýtosti ovplyvňuje nielen jeho chuť a množstvo, ale aj vizuálna percepcia – to ako jedlo vyzerá na tanieri a ako náš mozog vyhodnotí veľkosť porcie sa v konečnom dôsledku podpíše aj pod to, ako budete s vašim jedlom spokojní. Vždy sa snažte jesť pri stole, bez zapnutej televízie, mobilu alebo hudby a vnímajte jedlo všetkými zmyslami. Rozdiel z nového zážitku pocítite ihneď.

Viac o behaviorálnom prístupe k redukcii hmotnosti sa dozviete na našich kurzoch v SlimAcademy.

Back to Top